Suntem şi pe:

Articolele zilei

Numiri noi la conducerea a două unități școlare din Ocna Mureș

Publicat

- 2.372 vizualizări

Inspectoratul Școlar Județean Alba a dispus numirea, prin detașare în interesul învățământului, a 81 de directori și directori adjuncți de școli din județ, din 11 ianuarie.

”În data de 07.01.2021, Consiliul de Administrație al Inspectoratului Școlar Județean Alba, a avizat propunerile privind numirea prin detașare în interesul învățământului pe funcția de director/director adjunct, în contextul încetării contractului de management, având în vedere prevederile art. 27 din Anexa la OMEN nr. 3969/2017, cu modificările și completările ulterioare, a unor cadre didactice din județul Alba, începând cu data de 11.01.2020”, a transmis IȘJ Alba.

Potrivit art. 257-258, din Legea Educației Naționale nr. 1/2011, directorii câștigă prin concurs mandate de 4 ani. Dacă, în urma expirării mandatului de director, postul rămâne vacant, există două posibilități:

– prelungirea mandatului cu un an – cu acordul părților – OMEN 3969/2017 – articolul 24 – după evaluarea performanțelor manageriale la nivel de unitate

– numirea unui cadru didactic titular prin detașare în interesul învățământului, până la finalul anului școlar în curs, prin propunerea Inspectorului General și aprobarea prin vot în cadrul Consiliului de Administrație a IȘJ

Noi concursuri pentru directorii de școli nu au fost organizate în 2020, din cauza pandemiei.

LISTA directorilor/directorilor adjuncți numiți în funcții prin detașare în interesul învățământului – Alba:

ALBA IULIA

Colegiul Naţional „Horea, Cloşca și Crişan” Alba Iulia – Director – Cerbu Valeriu Nicolae; director adjunct – Schiau M. Sorin Dumitru

Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – Director Adjunct  – Trifon Dorina

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Director – Jurcan Elena Mihaela

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Director Adjunct – Teișan Genoveva

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Director – Marcu Nicușor

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – Director Adjunct – Mateica Daniela Iuliana

Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – Director – Sînc Carmen

Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – Director Adjunct – Hoisan Bianca Elena

Liceulul Tehnologic „Dorin Pavel” Alba Iulia – Director Adjunct – Cîmpean Radu

Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Simion Ștefan Alba Iulia – director adjunct – Pușcaș Mihaela Maria

Liceul Teologic Romano-Catolic „Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Director – Gál László

Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – Director – Andron Nicolae

Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia – Director Adjunct – Maierescu Mariana Salomia

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – Director – Boian Ioan Daniel

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia – Director Adjunct – Ţăran Ileana

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” – Director Adjunct – Burde Maria Lăcrimioara

Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Alba Iulia – Director – Florea Constantin Adrian

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 8 Alba Iulia – Director – Ludușan Maria

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 11 Alba Iulia – Director – Bordeu Georgeta

Grădinița cu Program Prelungit Step By Step Nr. 12 Alba Iulia – Director – Suciu Veronica

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 13 Alba Iulia – Director – Fotin Laura Mihaela

Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vinţu de Jos – Director – Herman Lucia

Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vinţu de Jos – Director Adjunct – Crișan Alina-Ioana

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Ighiu – Director – Vlașin Ioan

Şcoala Gimnazială „Decebal” Cricău – Director – Blagu Ionela

Școala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda de Jos – Director – Goia Ana Nicoleta

AIUD

Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud – Director – Vârteiu Daniel Petru

Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – Director – Szőcs Ildico

Liceul Tehnologic Aiud – Director Adjunct – Bolca Cornelia

Grădiniţa cu Program Prelungit „Primii Paşi” Aiud – Director – Josan Luminița Daniela

Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 2 Aiud – Director – Soporan Cornelia

Şcoala Gimnazială „Demetriu Radu” Rădeşti – Director – Popa Larisa – Laura

BLAJ

Colegiul Național „Inochenție Micu Clain” Blaj – Director – Tomoiagă Ioan

Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj – Director Adjunct – Blaga Lucian Horațiu

Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” Blaj – Director – Tomotaș Valeria Cristina

Liceul Teologic Greco-Catolic „Sfântul Vasile cel Mare” Blaj – Director – Moșneag Angela

Club Sportiv Școlar Blaj – Director – Man Alexandru Victor

Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj – Director Adjunct – Ionescu Nicolae Mihai

Grădinița cu Program Prelungit „Lumea Copiilor” Blaj – Director – Cîmpean Lucia

Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Tiur Blaj – Director – Zehan Platon Ana

Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Cenade – Director – Blaga Gheorghe Ilie

Jidvei

Liceul Tehnologic Jidvei – Director – Stan Carmen

Liceul Tehnologic Jidvei – Director Adjunct – Dancu Aurel

CUGIR

Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – Director – Vlasea Floare

Școala Gimnazială „Iosif Pervain” Cugir – Director – Jurj Mihai

Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Director – Țîrlea Anca Stela

Școala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Director Adjunct – Teban Laura Diana

OCNA MUREȘ

Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureș – Director – Onac Olimpia-Carmen

Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș – Director Adjunct – Marele Adrian Cristian

Liceul Tehnologic Ocna Mureş – Director – Popescu Cornelia

Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna Mureș – Director – Badu Istina

Școala Gimnazială „Simion Lazăr” Lunca Mureșului – Director – Sărmașiu Floarea

Școala Gimnazială „Avram Iancu” Unirea – Director – Cordea Lilica

SEBEȘ

Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Director – Moga Nicolae Nicușor

Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș – Director Adjunct – Muntean Marius David

Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleşeriu” Sebeş – Director – Dăncilă Adrian-Alexandru

Liceul German Sebeș – Director – Onofrei Verona Maria

Liceul Tehnologic Sebeș – Director – Stanciu Adina Mixandra

Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Director – Bădilă Zorina

Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș – Director Adjunct – Mîndroc Maria Lorena

Școala Gimnazială Petrești – Director – Bîtiu Vasile

Școala Gimnazială Petrești – Director Adjunct – Cibu Maria

Școala Gimnazială Pianu de Sus – Director – Popescu Maria Marcela

Școala Gimnazială Pianu de Sus – Director Adjunct – Usinevici Claudia Daniela

CÂMPENI

Colegiul Național „Avram Iancu” Cîmpeni – Director – Narița Natalia Mihaela

Grădinița Cu Program Prelungit „Piticot” Cîmpeni – Director – Cîmpean Ana

Liceul Tehnologic „Țara Moților” Albac – Director – Han Ioan

Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – Director – Cătană Maria Olga

Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – Director Adjunct – Bobariu Călin Ioan

Școala Gimnazială Cîmpeni – Director – Arieșanu Liliana Daniela

Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – Director – Boca Dandea Tiberiu

Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” Bistra – Director Adjunct – Petrovan Elena Anamaria

Școala Gimnazială Vidra – Director – Burz Valentina

ABRUD

Liceul „Horea, Cloșca și Crișan” Abrud – Director – Stan Marcel Ioan

Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Bucium – Director – Toma Garofiţa-Ramona

Şcoala Gimnazială Ciuruleasa – Director – Sicoe Nicolae Rusalin

BAIA de ARIEȘ

Şcoala Gimnazială „Dr. Petru Şpan” Lupşa – Director – Crișan Daniela

Şcoala Gimnazială „Simion Pantea” Sălciua – Director – Bartoc Simona Elena

TEIUȘ

Liceul Teoretic Teiuș – Director – Pintea Marius Cosmin

ZLATNA

Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Director Adjunct – Olălău Odetta – Ioana

Sursa: alba24.ro

Publicitate

Facebook

Top articole ultimele 30 zile


AiudulMeu | La Târnăveni | 4Botoşani.ro

Copyright © 2020 Powered by First design